About Us

Staff Directory

Aidan Lang
General Director
Kelly Tweeddale
Executive Director
Janice Bondar
Director of Human Resources
Lisa Bury
Director of Development
Jonathan Dean
Director of Public Programs and Media
Aren Der Hacopian
Director of Artistic Administration
Sue Elliott
Director of Education
Vincent A. Feraudo
Director of Production
Alvin Alexander Henry
Director of Marketing and Communications
Richard A. Johnson
Chief Financial Officer
Melanie G. Ross
Director of Artistic Operations and
Season Planning
Robert D. Schaub
Technical and Facilities Director

Departments

ADMINISTRATION
DEVELOPMENT
EDUCATION
FINANCE
MARKETING AND COMMUNICATIONS
PRODUCTION
TICKET SALES
TECHNICAL


Administration

Mary Brazeau
Executive Assistant to Aidan Lang
Cathi Turner
Executive Assistant to Kelly Tweeddale and Melanie Ross
Ernesto Alorda
Artist Relations Manager
Raluca Marinescu
Administration Assistant
Back to Departments

Development

Annual Fund

Jacob Roy, Annie Walters
Development Associates
Rob Wiseman
Associate Director of Development—Annual Fund
Jackie Ernst
Donor Stewardship Manager
Anna Lehn
Annual Fund Associate
Ilona Davis
Donor Stewardship Associate
Elise Bourgy, Peter Wachsmith, Anna Zigmond
Development Interns

Individual Giving

Allison Rabbitt
Associate Director of Development—Individual Giving
Lauren Cooper, Bonita Hagbom, Tracy Reich
Individual Giving Officers
Jessica Breitbarth
Planned Giving Officer
Nicholas Walls
Development Research Manager
Catherine Merlo
Individual Giving Associate

Institutional Giving

Sarah Michael
Institutional Giving Manager
Christine Johnson-Duell
Grant Writer

Operations

Brian Ramos
Development Operations Manager
Michael L. Moore
Financial Services Coordinator

Back to Departments

Education

Barbara Lynne Jamison
Youth Programs Manager
Mark Allwein
Youth Programs Assistant
Andrew Goldstein
Administrative Coordinator
Kristina Hammer
Opera Goes to School Program Coordinator
April Heding
Data Analyst & Researcher
Back to Departments

Finance

Jeremiah Marks
Controller
Marissa Betz-Zall
Senior Accountant
Randee Byrd
Payroll
Socorro Manuel-Alpuerto
Payroll
Shirley Gay
Accounts Payable Associate
Back to Departments

Marketing and Communications

Kristina Murti
Associate Director of Marketing
Ed Hawkins
Marketing Manager/Copywriter
Brittany Behrens
Digital Marketing Manager
Karin Kough
Graphic Designer
Lindsey Morck, Ksenia Popova
Marketing Coordinators

Media Relations

Jessica Murphy
Communications Editor
Gabrielle Nomura
Media Relations Manager
Monte Jacobson
Media Relations Coordinator
Emmy Ulmer
English Captions Titlist

Sales and Services

Michelle M. Carrasquillo
Associate Director of Marketing, Sales and Services
Tony Kay
Ticket Office Supervisor
Dana Pompa
Ticketing Operations Specialist
Emily van der Harten
Patron Services Representative
Justine Thayer
Subscriber Relations Coordinator
John Allbritton, Emily Bolton, Emma Lynn, Emily Odell, Michael Seidel, N. Donn Talenti, Catrina Vroman
Ticket Agents

Direct Sales

Dan Murphy
Direct Sales Manager
Bernard Pack
Direct Sales Assistant Manager
Mary Hobbs, Albert Sanders
Senior Account Representatives
Virginia Jackson, Patrick Jones, James Lewis, Patty Sizer, Toni Zeigler
Account Representatives
Back to Departments

Production

Paula Podemski
Production Supervisor
Andrea Reay
Production Administrator

Stage Management

Yasmine Kiss
Production Stage Manager
Cristine Reynolds
Assistant Stage Manager

Music

Sarah Kern Potter
Music Administrator
Philip A. Kelsey
Assistant Conductor
David McDade
Head of Coach-Accompanists
John Keene
Chorusmaster
Jeffrey Jordan
Music Assistant/Chorus Personnel Coordinator
Beth Kirchhoff
Chorusmaster Emeritus

Costumes

Susan I. Davis
Costume Shop Manager
Heidi Zamora
Costume Show Manager
Ieva Ohaks
Costume Rental/Stock Coordinator
Sophy Wong
Costume Assistant
Mary Ellen Walter
Lead Cutter
Kate Hartman, Yoko Niendorf
Stitchers
Ron Erickson
Wardrobe Head
Madeleine DeGracia
Assistant Wardrobe Head
Scott Arend, Christy Kazimour
Wardrobe Attendants
Karolina Kalemba, Kate Kinkle
Costume Stock Interns
Back to Departments

Technical

Technical Administration

Robert F. Reynolds
Associate Technical Director
Chris Reay
Assistant Technical Director
Connie Yun
Assistant Lighting Designers
Linda Kenworthy
Properties Coordinator
Alicia Moriarty
Technical Financial Administrator

Stage Crew

Charles T. Buck
Master Stage Carpenter
Jack F. Harrison
Assistant Master Stage Carpenter
Justin Lloyd
Head Flyman
Scot Allison, Chris Balducci, Jason Balter, Dallas Duell, Ian Gardner, Adam Lantz
Assistant Stage Carpenters
Jim Nash
Master Electrician
Martin Cunningham
Assistant Master Electrician
Desirae Brownlee, Chris Dimoff, Jim Gable, David Hult
Assistant Electricians
Petrude W. Olds, Jr.
Properties Master
Sandy Burke
Assistant Properties Master
Marc Rothschild
Properties Assistant
Candy Solie
Lightboard Operator
Jack Burke
Master Sound Technician/Designer
Charles Whitmore
Supertitle Technician

Scenic Studios

Michael Moore
Scenic Studios Manager
Phillip Lienau
Associate Resident Scenic Designer
Bruce Warshaw
Master Scenic Carpenter
George Howard Jr.
Assistant Master Scenic Carpenter
Brian Ainslie, Clinton Mathis, Scott Staheli
Lead Scenic Carpenters
Kitty Kavanaugh
Master Scenic Artist
Rick Araluce, Susannah Anderson
Lead Scenic Artists

Facilities and Operations

Claudia Gallagher
Associate Facilities Director
Cynthia Moore
Facilities and Technical Assistant

Information Systems

Kristina Austin
IT Manager
Iain Quigley
Desktop and User Support Technician
Stuart McLeod
Software Systems Administrator
Back to Departments

Receive all the latest news from Seattle Opera plus special offers too.

Sign Up Today

Scroll through an exciting collection of recent operas and informative, short videos!

Watch Videos

Check out and become a fan of Seattle Opera now on Facebook!

Join the Discussion

Photo Credit

The Barber of Seville, 2000 © Gary Smith photo